Přeskočit na hlavní obsah

Buduj značku, nikoliv firmu.

Proč jsem si vybral kontroverzní téma? Je to jednoduché, každá akce má i svoji reakci. Mým cílem je ve vás probudit touhu a zvědavost uvažovat nejenom nad tím, co děláte a jak, ale také podle pravidla zlatého kruhu, proč to děláte. Kdo ještě neslyšel o zlatém kruhu doporučuji stránku Simona Sineka (je pouze v angličtině). 

Začni s proč? – https://www.startwithwhy.com/

Na začátek pár otázek.

Proč firmy krachují, ale značky se recyklují?

Nechci rozvíjet debatu, že i firmu budujeme. Na budování firem jsou více či méně úspěšné postupy a mnoho literatury, ale jak se buduje kvalitní a úspěšná značka na to žádný osvědčený postup není. Je to vždy jen o vás, vašich vizích a strategii, kam se chcete dostat. 

Jeden příklad za všechny:

Čím by byla společnost (firma) Apple, kdyby se do ní v roce 1997 nevrátil Steve Jobs? 

Zřejmě by už tato firma neexistovala. 

Ale co značka Apple? Myslíte si, že by přestala existovat? 

Věřím tomu, že geniální značka si vždycky najde následovníky a vizionáře, ve kterých probudí touhu pokračovat v jejím odkazu.

Silná a dobrá značka přitahuje lidi a zákazníky.

Proto tvořte silnou a kvalitní značku s vizí, jež přitahuje do vaší firmy kvalitní lidi, kteří dávají vaší firmě obrovský potenciál růst. Není to tím, co firma vyrábí a jaké produkty poskytuje, je to tím, jak ji vnímají jako zákazníci. 

Značka není logo, je to pocit, který vnímáte jako zákazník, při vyslovení značky a vizualizaci jejího loga. 

Podle mě je firma jen hardware pro dobrou značku nebo chcete-li značku.

Pokud bych měl ukázat jednu značku u nás, které stačilo recyklovat. 

Tak by to byla značka FAVORIT. 

Nepoužívat / Jednorázové použití / FOTOGALERIE / Fenomén Favorit /  51

Nahoře: nejčastěji používaná verze s dvojitým nápisem, dole: logo modelu Supersport, zdroj: Jiří Toman, Toman Design

Myslíte si, že by stačilo vzít původní kolo a fungovalo by to ? 

Nikoliv. Výrobce musel inovovat a přijít s něčím novým a vdechnout tak ikonické značce něco navíc. To se povedlo maximálně. 


Jen ukázkový dovětek jak značky nemohou za svého majitele a žijí si dalším životem.

Výrobce luxusních kol Favorit opět zkrachoval. Nový majitel rovnou rozdal výpovědi.

Proto věřím sloganu: Buduj značku, nikoliv firmu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Miřte na měsíc. I když jej minete skončíte mezi hvězdami.

Každý člověk, nebo společnost tvořící svoji značku, chcete-li identitu pocitu zákazníka, potřebuje silnou počáteční vizi. Ale co je to ta vize ? Je to sen, který máte a znamená to kým chcete být a jak chcete změnit myšlení zákazníků, potažmo všech lidí, které oslovíte. Lidé bez vize možná jsou dobrými stratégy, ale nikdy nedojdou dále než na hranici svých vlastních možností. Vizionáři na rozdíl od stratégů si nedávají limity. Neexistuje pro ně slovo “nemožné”. Nemožné je pro ně způsob jak hledat řešení a z nemožného udělat realitu. Stratégové bez vizionářů daleko nedojdou. Každý vizionář přes svoje vlohy potřebuje mít vedle sebe dobrého stratéga nebo se jím musí stát. Většinou ho to ale stojí velké úsilí a soustředěnost. často se stává, že tvrdě dopadne na zem, protože velmi často létá v oblacích vysoko a pak padá hodně hluboko. Přesto jak řekl okřídleně americký prezident  J.F.Kennedy :  "  Mít vizi je jako mít poslání nebo misi chcete-li. Vize je pocit, že už jste tu věc dokázal

Tradice jako značka ?

Znáte to ... Přijdou svátky a všude kolem na nás útočí marketingové šílenství “veselé nebo šťastné” atd. … doplňte si slovo sami.  Ale to, co předchází každoročnímu blázinci v obchodech v tomto období, je prostě k zamyšlení.  Proč funguje tradice jako značka v obchodu s potravinami ? Je to jednoduché. Všude slyšíme jak naši předkové slavili tyhle svátky, jak je slavili naši rodiče, pamatujeme si jak jsme je slavili my a ani my z tohoto kolotoče tradic nevystoupíme ven. Říká se tomu síla tradice. Ano, možná vám to zní trochu zastarale, ale funguje to bezvadně. Stačí věci jen správně zabalit, dát jim pár tradičních znaků a standardní produkt můžete prodávat 2x nebo i 3x více než v běžném období. Jak se z běžného produktu tedy udělá ten “správný” tradiční? Příkladem toho můžou být čokoládové firmy, které zručně zabalí svůj “ standardní” produkt pod rouškou tradice do tradičního slavnostního převleku a voalá máme tu nezaměnitelný tradiční sváteční produkt. No a co na to konzument/zákazník?